Vymýšlení řetězové pohádky ZDE


Galileo Galilei

23. února 2008 v 20:31 |  Zajimavosti o všem
GALILEO GALILEI
Galileo Galilei se narodil 15. února 1564 v italské Pise jako prvorozený syn zchudlého teoretika hudby. Už od dětství se vyznačoval manuální zručností: zhotovoval různé mechanické hračky a modely. Měl ale také zájem o malířství a hudbu.

V 18 letech začal na otcovo přání v Pise studovat medicínu. Ale větší zájem měl o matematiku a fyziku, které také začal později - společně s astronomií - studovat. Samostatně studoval Aristotela, Euklida a Archiméda.
Galileo byl velmi všímavý. Např. na bohoslužbě v katedrále v Pise ho zaujalo kývání velké bronzové lampy, která visela na dlouhém řetězu. Použil svůj pulz jako stopky a zjistil, že doba kyvu lampy není závisla na velikosti (amplitudě) kyvu. Později experimentálně dokázal, že doba kyvu tělesa není závislá ani na jeho hmotnosti ale výlučně na délce závěsu.
V roce 1589 - ve svých 25 letech - se stal profesorem matematiky na univerzitě v Pise. I tady pokračoval ve svých pokusech. Např. před studenty a profesory pustil ze známé šikmé věže dvě kovová tělesa o různé hmotnosti. Přesto obě dopadla - na rozdíl od tvrzení Aristotela - na zem ve stejný okamžik. Tím došel k závěru, že dráha pádu tělesa je přímo úměrná čtverci času pádu tohoto tělesa.
Ale ani takovéto pokusy neotřásly vírou ostatních profesorů v Aristotela. Dokonce mu byl na univerzitě tak znepříjemňován život, že roku 1591 odstoupil a následný rok přijal profesuru na univerzitě v Padově. Tam působil 18 let, pokračoval v učení i pokusech a získal slávu.
V letech 1604 - 1609 konstruoval svůj dalekohled. Udiveným Benátčanům ho předvedl na vrcholu katedrály: ti tak pomocí dalekohledu mohli vidět přijíždějící loď o 2 hodiny dříve než na vlastní oči. Důležitější však bylo to, že jako první člověk pozoroval tímto dalekohledem nebeskou oblohu a objevil 4 Jupiterovy měsíce, skvrny na Slunci a krátery na Měsíci.
Galileo už delší zastával Koperníkovo učení, které bylo v rozporu s teorií o nehybnosti Země. Koncem roku 1615 mu bylo zakázáno toto učení šířit. Přesto roku 1632 vydává knihu, ve které popisuje oba systémy světa a podporuje Koperníkovu teorii. Inkvizice na sebe nenechala dlouho čekat: již za rok byl tento starý a nemocný člověk předvolán před soud a pod hrozbou mučení přinucen své vědecké objevy odvolat. Podle legendy si však před odchodem ze soudní síně sám pro sebe řekl onu známou větu: "A přece se točí." Byl odsouzený do vězení. To mu později změnili na domácí vězení. Jeho díla byla zakázána.
Během let mu postupně zdraví vypovídalo službu: nejdříve oslepl na jedno oko, později i na druhé. Nakonec se přidaly potíže se sluchem. Přesto stále přemýšlel o fyzikálních problémech.
Galileo Galilei zemřel 8. ledna 1642 ve Florencii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leslee | 28. února 2008 v 19:28 | Reagovat

Galileo byl prostě borec, hvězdář k pohledání ...zkus pohledat jeho obraz coby mladého a fešného junáka a bude to dokonalé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Mooc děkuju za návštěvu mého blogu a přijdte zas...